Elektronik Sigara Zararları

elektronik-sigara-.jpg
Bu içeriğimizde elektronik sigara zararları nelerdir, elektronik sigara ile normal sigara arasındaki fark nedir gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden hemen anlatmaya başlayalım.

Elektronik sigara kusura bakmayın ama çok komik bir alet.

Elektronik sigara firmaları, yıllar önce sigara firmalarını kullandıkları sinsi beyin yıkama çabalarını gösteriyorlar. Seksi çekici kadınların eline elektronik sigara tutuşturuyorlar ve elektronik sigara içmenin havalı ve çekici bir şey olduğu yalanını bilinçaltına sokmaya çalışıyorlar.

Artık anlayalım: bir kadın/erkek ya karizmatik gözükür ya da gözükmez, ya havalıdır ya da değildir. Sadece elinde komik garip bir alet tuttu diye –elektronik sigara-karizmatik olmayan birisi birden karizmatik, havalı/çekici olmayan birisi de birden çok havalı/çekici olmaz!


Elektronik Sigara Zararları

Elektronik sigara üreticilerinin iddia ettikleri gibi elektronik sigara masum değil! Elektronik sigara zararları hakkında pek çok araştırma elektronik sigaranın kalp, damarlar, akciğerler üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamıştır! Elektronik sigaranın içinde ne var diye merak ediyorsanız hala içinde halka açıklanmayan maddeler olduğu kanıtlandı. Bunların kanserojen olduğu (formaldehit) belirtildi.


elektronik tiryakilik

Formu doldurun, uzmanlarımız sizi arayıp detaylı bilgi versin
Verilerimin saklanmasına ve işlenmesine onay veriyor ve benimle telefon/SMS/e-posta ile iletişim kurulmasını kabul ediyorum.
Bilgileriniz tamamen gizli tutulacaktır.


Bu maddelerin hamilelikte elektronik sigara kullananların bebeklerinin gelişimini engellediği, ergenlerin beyin gelişimini olumsuz etkilediği kanıtlandı. Ayrıca elektronik sigaranın içindeki diasetil maddesi, genelde patlamış mısır içine konulan ve akciğerlerde geri dönülmez zararlar verebilen ve hatta “patlamış mısır akciğeri (popcorn lungs) diye bilinen rahatsızlığa sebep olabilir.


Elektronik Sigara Bağımlılık Yapar mı?

Elektronik sigara, sigara bağımlılığını bitirmez, aksine elektronik sigara bağımlılık yapar. Sigaranın yerine geçer. Elektronik sigara kullananlar gittikleri her yere bu komik aleti götürürler, sürekli ellerinde taşırlar, restoranda, uçakta, sinemada, kafede, her yerde ellerinde görürsünüz. Evde unuttuğu zaman panik olup geri döndüklerini itiraf edenler vardır. Ayrıca elektronik sigara içindeki nikotin, bağımlılık yaptığı kanıtlanmış öldürücü bir zehirdir.


Elektronik Sigara Zararları (Elektronik sigara firmaları yalan söylüyor?)

Elektronik sigara zararları konusunu ele alırken elektronik sigara firmalarının yalan söylediğine değinmemek olmazdı. Elektronik sigaralarda söylendiğinden çok nikotin kullanıldığı ortaya çıktı. Hatta nikotinsiz olduğu söylenen elektronik sigara aletleri araştırıldığı zaman onlarda bile nikotin çıktı!
(Kaynak: Goniewicz ML, Hajek P, McRobbie H. Nicotine Content of Electronic Cigarettes, its Release in Vapour and its Consistency Across Batches: Regulatory Implications. Addiction. 2014;109:500-7.)

Çoğunda üzerinde belirtilenden daha fazla nikotin çıktı?
(Kaynak: Cameron JM, Howell DN, White JR, Andrenyak DM, Layton ME, Roll JM. Variable and Potentially Fatal Amounts of Nicotine in E-Cigarette Nicotine Solutions. Tobbaco Control. 2014;23:77-8.)


Elektronik Sigara Pasif İçiciliğe Sebep Olur mu?

Elektronik sigara pasif içiciliğe sebep olur mu sorusunun cevabı hala net değil. Tabi ki elektronik sigara üreten firmalar bunun asla olmadığını söylüyorlar fakat son dönemde yapılan araştırmalar bu söylemi de sorgulatmaya başladı?


Elektronik Sigara Zararları (Firmalar Çok Sinsi)

Gençleri kandırmak için elektronik sigaraların içine pek çok farklı tat, aroma katıyorlar. Bu tatların masum ve zararsız olduğunu söylüyorlar ama yalan söylüyorlar. Bu tat veren aromaların yemeklere konup yendikleri taktirde zararsız olduğunu fakat bir aletin içine konup duman olarak içe çekildiğinde zararlı olduğunu gösteren araştırmalar var.


Elektronik Sigara ile Sigara Bırakılır mı?

FDA elektronik sigaranın sigara bırakmaya yardım eden bir özelliği olduğunu kabul etmiyor. Ayrıca dünya sağlık örgütü de elektronik sigara, sigara bırakmaya katkı sağlar demiyor. Zaten mantıklı düşünmek yeterli, içinde nikotin gibi bağımlılık yapan bir madde olan bir alet neden sigara bırakmayı kolaylaştırsın ki? Ve sürekli elde tutmayı, ağıza götürmeyi, içine duman çekmeyi güçlendiren bir alettir elektronik sigara, dolayısıyla sigara içme davranışını sürekli canlı tutar. Ve bilinç altında sigaranın kıymetini arttırır.


Kısacası elektronik sigara, elektronik sigara firmalarının inanmanızı istedikleri gibi zararsız, keyif veren, bağımlılık yapmayan, sigara bırakmayı kolaylaştıran bir alet değildir. Tam tersi elektronik sigara, bağımlılığı tutmaya devam ettiren, sigaranın kıymetini arttırarak sigaraya geri dönme ihtimalinizi arttıran bir tuzaktır.
Çocuklarınız için hangisini tercih ederdiniz?
Elektronik sigara kullanmalarını mı yoksa kullanmamalarını mı?

Tüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2024 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.