ALİ BAKİ GERÇEKER


Allen Carr Eğitmeni

ALİ BAKİ GERÇEKER

1977 Ankara doğumluyum. Tüm eğitim hayatımı Ankara da tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Muhasebe ve Finansman bölümü mezunuyum. Üniversite yıllarında başlayan amatör müzik çalışmalarıma Allen Carr yöntemi ile kurtulduğum 20 yıllık sigara esaretinden sonra yaşamıma giren ve büyük bir haz duyduğum yüzme ve doğa yürüyüşleri de eşlik etmektedir.

22 yaşında başlayan ve halen üst yönetici olduğum kamu personeli görevimde 25 yılı tamamladım. Çalışma hayatımda insan kaynakları, iletişim becerileri, olumlu düşünme, etkili konuşma ve halkla ilişkiler alanlarında pek çok eğitim programlarına katıldım. Uzmanlık alanım olan sosyal güvenlikle ilgili bir çok eğitim ve seminerde eğitici olarak bilgi ve tecrübelerimi aktarma şansına sahip oldum. Halen sosyal güvenlik alanında danışmanlık yapmaya devam ediyorum.

Çocukluğumda evimize misafir geldiğinde ayağına terlik, oturunca da önüne küllük verirdik. Misafir gidince içilen sigara kokusunu dağıtmak için camları açar, somya örtülerini ve perdeleri silkeler üzerlerine kolonya serperdik. Evimizde sigara içilmesini kabullenemediğim gibi sigara içenleri asla anlamaz bu küçük çubuklardan ne keyif aldıklarına hiçbir anlam veremezdim.

Arkadaş ortamında bana zorla uzatılan bir sigaranın dumanını ilk kez ciğerlerime çektiğimde vücudumun bu ilk sigaraya verdiği öksürük ve baş dönmesi gibi tepkiler espirili olarak algılanarak arkadaşlarımın eğlenmelerine neden oldu. Vücudumun sigaraya verdiği öksürük, baş dönmesi tepkisini görmek ve eğlenmek için diğer arkadaşlarımda her gördüklerinde bana bir sigara uzattılar ve maalesef uzatılan her sigara 23 yaşına kadar düşmanı olduğum ve asla ağzıma bile almam dediğim sigara tuzağına düşmeme neden oldu.

20 yıl boyunca günde 1-1,5 paket sosyal ortamlarda günde 2 paket içtiğim sigara benim için hayatın anlamı olmuş sigarasız bir hayatı hayal bile edemez hale gelmiştim. 2019 yılında 3 ay süren öksürük krizimin ertesi yıl aynı şekilde tekrarlaması özellikle sabahları göğsümde hissettiğim ağrılar artık bu tuzaktan kurtulmam gerektiğini anlamamı sağladı. Bu tuzaktan farklı yöntemlerle kurtulmayı defalarca denedim ve bırakma deneyimlerimde en fazla 10 ay içmeden dayanabildim. Her bırakma deneyimimden sonra yeniden daha fazla sigara içmeye başlamam ve yaşam kalitemin gittikçe azalması üzerine yapmış olduğum araştırmalar sonucu Allen Carr Sigarayı bırakmanın kolay yolu yöntemine başvurmaya karar verdim.

2020 Eylül ayında katıldığım seminerde o kadar büyük bir aydınlanma yaşadım ki seminerden çıktığım andan itibaren bana uzatılan sigaralara “ben sigarayı bıraktım” diye çok rahat bir şekilde cevap verdim. Seminerden sonra hiçbir yoksunluk, boşluk, ağrı, acı, işkence çekmediğim gibi etrafımda içilen sigaraları da fark etmediğimi gördüm. Artık sigara benim için anlamını tamamen yitirmişti.

İşte o andan beri yaşam kalitem ve özgür bir içmeyen olarak yaşadığım mutluluk hergün artarak devam ediyor. Yaşadığım bu mutluluk ve hazzı diğer sigara içicileri ile paylaşma, bu tuzaktan kurtulabilmeleri için onlara el uzatma arzu ve heyecan duygusu sigara tuzağından kurtulduğum ilk günden itibaren içimde hergün büyümeye devam etti ve 2023 yılında Allan Carr Türkiye ailesinin bir üyesi olma hayalimi gerçekleştirme sansını elde ettim.

Allen Carr Türkiye ailesinin bir üyesi olma fırsatı sunarak diğer sigara içicilerinin tuzaktan kurtulmalarına yardım etme hayallerimin gerçekleşmesini sağlayan ve bu süreçte hiçbir zaman desteğini esirgemeyen değerli hocam Emre Üstünuçar’a sonsuz şükranlarımı sunarım.


DİĞER UZMANLARIMIZ


Emre Üstünuçar

Allen Carr Eğitmeni
Emre Üstünuçar


Uzman Psikolog İlknur Üstünuçar

Uzman Klinik Psikolog
İlknur Üstünuçar


İsmail Çatak

Allen Carr Eğitmeni
İsmail Çatak


Anıl Yeşildal

Allen Carr Eğitmeni
Anıl YeşildalAydogan Tantürkü - Allen Carr Terapisti

Allen Carr Eğitmeni
Aydoğan Tantürkü


Emel Arslan Büyükmertoğlu

Allen Carr Eğitmeni
Emel Arslan BüyükmertoğluAllen Carr Eğitmeni
Hakkı BüyükmertoğluAllen Carr Eğitmeni
Ebru GücelioğluTüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2024 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.