Sigara Bırakma Hattı

hazir-hissetmeyenler-1.jpg
Türkiye’deki sigara bırakma hattı, son derece modern, yetkin ve dünya standartlarına bir sigara bırakma hattıdır. Dünya üzerindeki diğer sigara bırakma hatlarının kuruluş süreçleri incelenerek, en iyi uygulamalar analiz edilerek, büyük bir emek ve çaba ile kurulmuştur. Sigara içenlerin büyük çoğunluğunun sigara bırakmak istediklerini, ancak sigara bırakmak konusunda ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri görülür.
Sigara bırakma hattı, Türkiye’deki sigara içicilerine sigara bırakmak konusunda destek vermek, sigara bırakma yolları hakkında ipuçları sunmak, belli sigara bırakma merkezlerine yönlendirmek amaçlarına hizmet eder. Sigara bırakmak için yola çıkan içici, yanlış sigara bırakma yöntemleri yüzünden, yada verilen işe yaramayacak sigara bırakma yolları sebebiyle başarısız olur. Ve kendine güvenini kaybeder. Bu da içicinin aylarca daha kendini zehirlemek zorunda kalmasına sebep olur.
Sigara bırakma konusu Türkiye’de son derece suistimale açık bir konudur. Kendisi hayatında sigara içmemiş, yada sigara içmeye devam eden, sigara bırakmak hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmayan sözde uzmanlar ise, sigara bırakma konusunda sunulan doğru yöntemlere de şüpheyle bakılmasına yol açar.
Hangi sigara bırakma yolları yardımcı olur, gittiği sigara bırakma merkezi gerçekten bu konuda tecrübeli ve bilgili midir? Bunlar çok önemli sorulardır. Eğer o sigara bırakma merkezi sadece para kazanmak amacıyla kurulduysa, sigara içicisi ne yazık ki yanlış sigara bırakma yollarıyla çok zaman kaybeder. Sözde bir sigara bırakma uzmanı, bir içiciye aylar hatta yıllar kaybettirir.
İşe yaramayacak sigara bırakma yöntemlerinin bedeli çok ağırdır ve maalesef çözüm arayan sigara içicisine ödettirilmiş olur. Hiçbir sigara içen insanın son nefesine kadar sigara içmek istemeyeceği aşikardır. Bu sebeple, sigara bırakma yolculuğuna çıkacak olan kişinin, gideceği sigara bırakma merkezini doğru seçmesi, alacağı sigara bırakma yollarıyla ilgili yönlendirmeleri doğru uygulaması çok önemlidir. O yüzden eğer sadece sigara bırakma hattından destek almayacaksa, o zaman sigara bırakmak için alternatifleri doğru analiz etmelidir.
Yöntem kaç senedir var? Nerelerde var? Başarıları neler? Tecrübeleri neler? Uzmanları kim?
Uzmanlarının sigara bırakmak için söyledikleri sigara bırakma yolları faydalı olacak gibi hissettiriyor mu? Uzman sigara içmiş ve kurtulmuş birisi mi? Gibi onlarca soru doğru cevaplanmalıdır.
Dolayısıyla sigara bırakma hattını aramak, uzun bir yolculuğun sadece ilk adımıdır.
Asıl önemli olan sigara bırakmak için ondan sonra seçilecek sigara bırakma merkezi, tecrübesi ve doğru sigara bırakma yollarının sunulmasıdır.

Tüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2019 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.

" "