Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/allencar/public_html/wp-content/themes/AllenCarrTR/single.php on line 134

Sigara Bırakma Yöntemleri

sigara-biraktiktan-sonra.jpg

Sigara bırakma yöntemleri nedir?

Oldukça sinsi bir tuzağın içinde olan sigara içicisi, bulunduğu durumun kendisine yaşattığı zorluk yetmezmiş gibi, bir de saymakla bitmeyen sigara bırakma yöntemleri arasında iyice kapana kısılmış hisseder.


Acaba hangisini tercih etmelidir? Karşısına çıkan yöntemlerin hepsi işe yarayan yöntemlerdir ama kendisine uygun olanının hangisi olduğunu mu bulmak zorundadır? Yoksa deneme yanılma döngüsüyle içinde bulunduğu süreci hissettiğinden daha da zor hale getirecek bir strateji mi izlemelidir?


Cevap : Hayır


Doğru olan ve soruna gerçek çözümü getiren tek bir deneme içiciyi başarıya götürmek için yeterlidir.Sigara bırakma yöntemleri psikolojik

Sigara bağımlılığı, hepsine yakın çok büyük bir parçası psikolojik olan bir bağımlılıktır. Sorunun fiziksel olan nikotin kısmı,sigarayı bıraktıktan sonra birkaç gün içerisinde sona erer. Ve hiçbir ağrı, sancı, sıkıntı hissettirmez.


Dolayısıyla sigarayı kalıcı olarak ve mutlu hissederek bırakmak isteyen kişi, sorunun %99’luk psikolojik kısmını nasıl devre dışı bırakacağını öğrenmelidir. Bu konuda gerekli psikolojik yardımı en doğru şekilde veren, 83 yılından beri dünyada bulunan Allen Carr yöntemidir.


Sigara bırakma yöntemler bitkisel

Sigara bağımlılığının kilit noktası olan psikolojik bağımlılığı, şartlanmış bakış açısını, beyin yıkamalara maruz kalmış zihin yapısını değiştirip gerçek çözüm getirebilecek yardım bitkisel olamaz. Haplarla, tozlarla, “sözde” şifalı içeceklerle, sakızlarla vb. diğer tüm bitkisel ürünlerle, kimseyi “içmek istiyorum” noktasından “içme isteğim tamamen kayboldu” noktasına getiremezsiniz. Çünkü burada vurgulanan İSTEK, sadece fiziksel bir uyarılmanın sonucunda doldurulması gereken bir boşluğu temsil etmez. Bu İSTEĞİN altında yatan esas boşluk, psikolojik doyuma ulaşması gerektiğini hisseden ve çeşitli sebeplerden dolayı bir sigara yakmaya ihtiyacı olduğuna inanan, koşullanmış zihindir. Sigara içilmediğinde ortaya çıkan bu psikolojik yoksunluğu ve mahrum kalmışlığı ortadan kaldırmanın yolu, içiciyi bir sigara yakmaya iten düşünce sisteminden kurtarmakla mümkündür. Bu da yalnızca, rasyonel ve mental bir destek gerektirir. İçicinin sigara içme isteği yaratan düşünce yapısını ve bakış açılarını, bu istekten arınacak hale getirecek olan şey doğru psikolojik yardımdır. Bu da, Allen Carr terapisinde mevcuttur.

Alternatif sigara bırakma yöntemleri

Dipsiz bir kuyu gibidir. Sayıları sürekli artan “sözde uzmanlardan” ve “sözde şifalı yardımlardan” dolayı içiciler kendilerini kalıcı mutluluğa ulaştıracak ideal çözümle buluşmak konusunda giderek daha fazla engelleniyorlar. Ya doğru destek ile buluşana kadar onca denemenin ardından doğan hayal kırıklıklarıyla çok yıpranmış oluyorlar ya da sıra doğru desteği bulmaya gelene kadar herhangi bir noktada pes edip, denemekten vazgeçiyorlar. Bu çok ciddi bir sorun. Ve Allen Carr Türkiye olarak olabildiğince daha çok içiciye yardım etmek ve doğruyu göstermek misyonuyla hep daha fazla çalışıyoruz.

Sigara bırakmanın yan etkileri

Kafada doğru şekilde bitirerek son sigarasını söndüren kişi için, hiçbir yan etki söz konusu değildir. Sorunun nikotin kısmı, kendiliğinden birkaç gün içinde biter. Psikolojik kısmı ise, zaten son sigara söndürülmeden önce halledilmiştir. Bu örnek,doğru bırakan kişinin süreci için geçerli olan bir örnektir.

Fakat sorunun psikolojik kısmını son sigarayı söndürmeden önce halletmeyen ve son sigarasını bir daha yakmamayı “umarak” söndüren kişi için bir hayli yan etki söz konusudur. Özler,içenleri kıskanır, bir arkadaşından ayrılmış ve bir desteğinden vazgeçmiş gibi hisseder, bir ödülü kendine yasaklamış gibi algılar, yerine bir şeyler koymaya çalışır, kilo alır, eskisine göre daha gergindir vs…

İşin özü, sigarayı bırakmanın gerçek hiçbir yan etkisi yoktur. Yalnızca yanlış şekilde bırakmaya çalışmanın beraberinde getirdiği bir takım zorluklar vardır. Doğru bıraktığınızda ortaya çıkacak olan tek değişim, hayatınızın, vücudunuzun, enerjinizin hep daha iyi ve daha sağlıklı olacağı bir değişimdir.

Sigara bırakma testi

Bu gibi testler tam olarak kaş yapayım derken göz çıkarmaktadır. Çünkü, içiciye bir çok farklı seviyede bağımlı kişilik profili olduğunu ve kendisinin hangi seviyede olduğuna yönelik bir araştırma içine girmesi gerektiğini algılatır. Her bağımlının profiline özel farklı bir tedavi varmış gibi hissettirir.

İşin gerçeği, az bağımlı-çok bağımlı gibi bir ayrım söz konusu değildir, olamaz. Ya bağımlısınızdır ya da değilsinizdir. Ya siyahsınızdır Ya beyaz. Bu konuda bir “GRİ” yoktur. Günde ister 1 paket için, ister 5 paket. İster 50 yıldır içiyor olun, ister 3 yıldır. Herkes için geçerli olan kural basittir. Nikotin bağımlılığı birkaç gün içinde sona erer, sorunun büyük parçası olan psikolojik bağımlılık ise her yaştan içicinin doğru yardımı aldığında aynı kolaylıkla üstesinden geldiği bir şeydir.


Sigara bırakma ilaçları

Bu stratejiyle sergilenen yaklaşım tamamen sorunun “fiziksel” kısmına odaklanmaktadır. Çeşitli hap ve ilaçların düzenli kullanımı sonrasında, içicinin içme isteğinden kalıcı olarak kurtulması “umulur“. Ancak gerçekler böyle değildir.

Buna ek olarak ne yazık ki, reçete edilen ilaçların çoğu ciddi yan etkilere sahiptir. Son yıllarda bununla ilgili artan oranda şikayetler almaktayız. Bu yan etkilerin başında, baş dönmeleri-ateş-bulantı-halüsinasyon-depresyona eğilim gibi durumlar var.

Ayrıca herhangi bir ilaç sigara içme isteğini bloke edebiliyor olsaydı bile, bu özellik ilacın kullanımı bırakıldıktan sonra blokajın devre dışı kalacağı ve sigara içme isteğinin geri geleceği anlamını taşırdı. Bu durumda içici,sigara bağımlısı olmak yerine ömür boyu bir ilaç bağımlısı olmayı mı seçmek ister?

Elbette hayır.

Fark yaratacak ve Türkiye’de sigara bırakma konusunda içicilerin başarısını etkileyecek en radikal hamle, sorunun çözümünün sigara içme isteği yaratan zihin yapısını değiştirebilmekten geçtiğini ve bu işi “kafada nasıl bitireceklerini” öğrendikleri zaman daha yüksek başarının sağlanacağını daha çok insanın anlamasına yol açmaktır. Doğru yardım hayat kurtarır…


Tüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2024 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.