Sigarayı bırakmak istediğime emin değilim

blog-sigara-birakmak.jpg

Bence sigarayı bırakmak istediğinize eminsiniz! Ama bırakabileceğinize emin değilsiniz! Sigarayı bırakmak istemeseniz internet sitemize gelmezdiniz değil mi? Yapmak istemediğiniz şeylerle ilgili böyle uzun uzun yazılar okur musunuz hep? Mesela araba lastikleri nasıl üretilir konusu hiç ilginizi çekmiyor diyelim. O konuyla ilgili yazıları da okur muydunuz ? Tabi ki hayır. İlgimizi çekmeyen konulara niye zaman ayıralım ki?

Ben sizin sigara bırakmak istediğinizi biliyorum. ama bırakabileceğinize inanmıyorsunuz, onu da biliyorum. Yada bıraksanız da tekrar başlamayacağınıza inanmıyorsunuz belki. Ve bu yüzden “bırakmak istemiyorum”un arkasına saklanıyorsunuz.

Size bununla ilgili bir anımı anlatmama izin verin:

Yıllar önce ankara’da bir otelde bir terapi seminerim vardı. Sabah erken saatte seminer salonuna indim-hep öyle yaparım-odayı hazırlamaya başladım. Tam o sırada kapının dışından gürültüler gelmeye başladı. Ama inanılmaz sesler geliyor, birileri kavga ediyorlar belli. Ben odayla meşgulken sesler artmaya başlayınca dayanamayıp dışarı çıktım bakmaya. Genç bir çocuk ve inanılmaz sinirli bir kadın bağırıp çağırıyor çocuğa: “ya nasıl böyle bir şey yaparsın!” Kadının elleri titriyor, suratı kıpkırmızı olmuş. “sen nası bana söylemeden beni sigara bırakmak seminerine kayıt ettirirsin. Ben sigarayı bırakmak istiyor muyum acaba? Hayır istemiyorum!”

Öğrendim ki, bir süre önce bizimle sigarayı bırakan oğlu annesi de kurtulsun istediği için annesini seminere kayıt ettirmiş, sabah seni bir yere götüreceğim bir sürprizim var demiş ve getirmiş. Kendi gibi annesi de kurtulsun istiyor. Ben sakince söze girdim “sizi çok iyi anlıyorum. Emrivaki olmuş size ve kendinizi sigarayı bırakmak için hiç hazır hissetmiyorsunuz. Ama buraya kadar gelmişsiniz artık, hem hepimiz bir gün bırakmayacak mıyız zaten, gelin ilk bölümü dinleyin sadece, eğer sevmezseniz ilk arada gidersiniz” dedim. Kadın biraz sakinleşip kabul etti, seansa katıldı, ilk arada yanına gidip, kalmaya devam ederseniz çok sevinirim dedim. Hayatta gitmem artık sağ olun dedi ve kaldı. Ve o gruptan en keyifli giden kişiydi. Ama ona sorsanız, sigarayı bırakmak istediğine emin değildi.

Bence deriiiin bi nefes alın şimdi… hadiii alınnn amaaaa! Tamaaam… şimdiii kendinize içinizden şunu söyleyin: “yapabileceğime emin olsam aslında ben de sigarayı bırakmak istiyorum. Sigarayı kafamda bitirmek istiyorum.”…

Açın şimdi gözünüzü lütfen. Kendinize itiraf etmeye başlayın lütfen bunu. Ve şu gerçeği kabul etmenizde fayda var: sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama doğru yardımla!

Allen Carr Türkiye logo

Nispetiye Cad. Çamlık Yolu Sok.
Yüngül Apt. No.7 D.3
Etiler / İstanbul

İstanbul +90 (212) 358 53 06 – 07 – 08
Ankara +90 (312) 418 60 85
Adana +90 (532) 777 10 13

Bize Ulaşın

Bizimle Sigaradan Kurtulanlar

Tüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2018 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.