Sigara Bırakmak İçin

sigara-birakmak-icin.jpg

Sigara bırakmak için hangi doktora gidilir?

Öncelikle şunun altını çizmekte fayda var.
Sigara bıraktırma doktoru yoktur? Sigara bıraktırma uzmanı vardır.
Bir kişinin hekim olması sigara bıraktırma konusunda uzman olduğu anlamına gelmez. Sigara bıraktırma üzerine uzman olmak bambaşka bir alandır. Bu yüzden ülkemizde izlenen sigara bıraktırma politikası geniş kitleler üzerinde etki göstermekte zorlanıyor.
Yıllardır Allen Carr yönteminden faydalanmak için terapilerimize gelen insanlar arasından sağlık sektöründe olanların sayısı onbinlerin üzerindedir?
Her biri hemşire, doktor, profesör olan sağlıkçılar bizden yardım almaktadırlar. Her gün sigaranın sebep olduğu hastalıkları ve ölümleri birebir gören insanlar sigara bırakma konusunda bizden destek alıyorlar?
Çünkü bu sorunun çözümü zararlarını bilmekten, görmekten, nefret etmekten, korkmaktan geçmez. Bu sorun içmemem gerekiyor? ile değil, neden içme isteği duyuyorum ve bu isteği nasıl ortadan kaldırırım? yönünde bir arayışa girerek çözülür. Ancak bu yönde bir arayışa girilmesi sonucunda gerekli cevaplar bulunabilir.
Ve kanserli hikayelere, korkutma taktiklerine başvurmadan, fazlasıyla keyif aldığınız bir sigara bırakma deneyimi yaşamanız son derece mümkündür.
Bunun cevabını öğrenebilmeniz için, sizi en yakın tarihli Allen Carr terapisinde görmek isteriz.

Sigara bırakmak için hangi bölüme gidilir?

Sigara bırakmak için özel olarak kurulmuş merkezler vardır.
Kamu kuruluşu olan veya özel olarak hizmet veren bir çok merkez bulunmaktadır. Burada içicinin görevi, yaşadığı soruna nokta atışı çözümü sunabilecek doğru yardımı seçebilmektir.

Sigara bırakmak için hangi poliklinik?

Genel olarak sigara bırakma polikliniklerinden ve çeşitli araç, ilaç, makinelerin kullanıldığı sigara bırakma merkezlerinden yardım almaya çalışan içicilerden duyduklarımız ve gördüklerimiz, bu merkezlerden aldıkları yönlendirmelerle bırakmaya çalışan kişilerin, kısa sürede geri döndükleridir.
Geri dönmeyenler ise, sorunun “psikolojik bağımlılık” kısmını halledebilecekleri bir yardım alamadıkları için, yoğun bir irade gücüyle, mutsuz biri olarak ve içmemeye çalışarak hayatlarına devam ediyorlar.
İşin diğer üzücü olan kısmı ise, yanlış tekniklerle bırakma girişiminde bulunup, daha sonra büyük bir suçluluk ve pişmanlıkla tekrar sigaraya dönmek zorunda kalan insanların, bundan bir sonraki denemeyi yapmakta çok daha fazla zorlanmasıdır.

“Denedim ve başarısız oldum”
“Sigarayı bırakmak çok zor birşey”
“Benim bırakabilmek konusunda sergilediğim irade yetersiz”
“Ben ağır vakayım”

Bu gibi örneklerle anlatılabilecek biçimde, büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar.
Ve aslında sorunun kendileri değil, izledikleri yol olduğunu maalesef görmekte zorlanırlar. Ve bu gibi olumsuz deneyimler, başarısızlıkla sonuçlanan bırakma girişimleri ne kadar çoğalırsa, kişinin içine düşeceği dipsiz kuyu o kadar güçlenir.

Sigara bırakmak için ne yapmalıyım?

Sigara bağımlılığı, hepsine yakın çok büyük bir parçası psikolojik olan bir bağımlılıktır. Sorunun fiziksel olan nikotin kısmı,sigarayı bıraktıktan sonra birkaç gün içerisinde sona erer. Ve hiçbir ağrı,sancı,sıkıntı hissettirmez.
Dolayısıyla sigarayı kalıcı olarak ve mutlu hissederek bırakmak isteyen kişi, sorunun %99’luk psikolojik kısmını nasıl devre dışı bırakacağını öğrenmelidir.
Bir sigara içicisi için destek almak alternatif bir seçenek değil, mecburi bir ihtiyaçtır. Fakat sigara bırakma merkezi adını taşıyan oluşumların çoğunun, doğru rehberliği sunamıyor olduğu gerçeğini her içicinin görebilmesi gerekir. Kişinin duygusal ve zihinsel durumunu doğru bir yola kanalize etmeden, ezbere yazılmış reçetelerle ve konunun gerçek uzmanı olmadan, bilgi sahipliği yerine fikir sahipliği yaparak insanları yönlendirmenin sonucunda hüsran kaçınılmazdır.
Sigara içicilerine en önemli tavsiyemiz : içinde bulundukları sigara bağımlılığı sorununun psikolojik bir mesele olduğunu fark edip,bu alanda doğru desteği almaya yönelik bir arayış içinde olmalarıdır. Ve elbette bu konuda alanında bir numara olan Allen Carr ekibi olarak, kapımızı çalan herkesin mutlu bir içmeyen olması için tüm tecrübemizi sunmaya hazırız.

Tüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2024 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.