ALLEN CARR SİGARAYI BIRAKMANIN KOLAY YOLU YÖNTEMİNİN BAŞARI ORANI
 • Allen Carr merkezlerinde yapılan seminerlerin, bağımsız bilimsel çalışmalar ve hakemli akademik dergilerde yer alan araştırmalara göre, 12 ay sonra bile başarı oranı %50’nin üzerindedir. *1
 • Yine iki ayrı hakemli akademik dergide yayınlanan randomize kontrollü araştırmalara göre, altın standart NHS 1-1 hizmeti ve Irish Health Service’in Quit.ie programı gibi yerleşik devlet programlarından daha etkilidir.

Bağımsız Bilimsel Çalışmalar

Hakemli dergilerde yayınlanan bağımsız bilimsel çalışmalar, Ekim 2006’da Bağımlılık Yapıcı Davranışlar ve mesleki sağlık hizmetleri tarafından desteklenen kısa sigara bırakma seminerlerinin uzun vadeli başarısının 12 ay sonra bile sigarayı bırakma başarı oranının %53 ve 3 yıl sonra %51’in üzerinde kaldığını göstermektedir. H. Moshammer, M. Neuberger. Bağımlılık Yapıcı Davranışlar (2007) 3 Yıl Sonra Başarı Oranı %51,4 ve İşyerinde Sigarayı Bırakma: Kısa Seminerlerin 1 Yıllık Başarısı, H.P Hutter, H. Moshammer, M.Neuberger. Mesleki Çevre Sağlığı Dahili Arşivi (2005) %40 (en kötü durum) %55 (en iyi tahmin)
Bu, sigarayı bırakma alanında eşi benzeri görülmemiş bir durumdur

Randomize Kontrollü Çalışmalar (RKÇ)

İrlanda Hükümeti tarafından yürütülen araştırma sonucu 2018 yılında sunulmuştur. *2
Bu klinik çalışma, Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Sigara Bırakma Seminerinin başarı oranlarının İrlanda Sağlık Hizmetlerinin Quit.ie programından “önemli ölçüde daha yüksek” olduğunu göstermiştir.
Bu olağanüstü bir sonuçtur ve Allen Carr, nikotin bantları/sakızları ve diğer ilaçları kullanan yöntemlere kıyasla – bu ilaçlar danışmanlıkla birleştirildiğinde bile Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu yönteminin üstün etkinliğini ve gücünü kanıtlama yolundadır.
İngiltere’de yapılan bir araştırma sonuçları Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Seminerlerinin İngiltere’nin Gold Standard NHS 1-1 Sigarayı Bırakma Hizmeti kadar iyi, hatta ondan daha etkili olduğunu göstermektedir. *3

Randomize Kontrollü Bir Çalışma İçinde Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Yöntemi İçin İyi bir Başarı Oranı Nedir?

Hakemli dergilerde yayınlanan bağımsız bilimsel çalışmalar, 12 ay sonra bile başarı oranının %50’nin üzerinde olduğunu göstermektedir;
Bu, sigarayı bırakma alanında benzeri görülmemiş bir sonuçtur. Peki, Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Yönteminin Sigarayı Bırakma yöntemi ile Nikotin ürünleri kullanan ulusal sigarayı bırakma hizmeti gibi başka bir yöntemin etkinliğini karşılaştıran bir RCT’de iyi bir başarı oranı ne olabilir?
Nikotin ürünleri kullanan ulusal sigarayı bırakma hizmeti? %7,5’luk bir başarı oranının iyi olabileceğini bilmek sizi şaşırtır mı? Veya %10’luk bir başarı oranının harika olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Veya sigarayı bırakma alanında %15’lik bir başarı oranının gerçekten tarihi olabileceğini mi düşünüyorsunuz?

Peki Bu Nasıl Olabilir?

Bir RKÇ’deki önemli sonuç, başarı oranının gerçekte ne kadar yüksek olduğu değil, başarı oranının denemedeki diğer yöntem/yöntemlerle (mevcut tedaviler) nasıl kıyaslandığıdır. Test edilen yöntem mevcut tedaviler kadar iyi veya “daha iyi” ise bu muhteşem bir sonuçtur.

Bir RKÇ’deki manşet başarı oranının, Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu yönteminin gerçek dünyadaki başarı oranından çok daha düşük olmasının kesin olmasının birçok nedeni vardır. Örneğin, RKÇ kuralları uyarınca, çalışmaya kaydolan sigara içen bir kişi bir tedaviye tahsis edilir, ancak daha sonra gelip tedaviyi almaya zahmet etmezse, tedaviyle sigarayı bırakmayı başaramayan biri olarak sınıflandırılır. Yani çalışmaya kayıt olup sonra gelmezse başarısız kabul edilir. Tuhaf ama gerçek.

Dahası, gerçek dünyada sigara içen biri seminerlerimizden birine katıldığında ve sigarayı başarıyla bıraktığında geri dönmesine gerek kalmaz, sadece sigarasız hayatının tadını çıkarmaya devam eder. Bununla birlikte, RKÇ’de sigara içmediklerini kanıtlamak için bir takip testine katılmaları gerekiyor ve eğer unuturlarsa ve gelmezlerse sigara içiyor sayılıyorlar.

Bir diğer önemli fark ise gerçek dünyada sigara içen birinin seminerlerimize kendi inisiyatifiyle katılmasıdır. Muhtemelen Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu’nu bu yöntemle başarılı olan bir arkadaştan veya aile üyesinden duymuşlardır. Randevularını kendi düşünce süreçleri sonucunda alırlar. Kendi zamanlarında, işten bir gün izin alarak veya hafta sonları katılım için kendi ücretlerini ödeyecek kadar kararlıdırlar.

Dolayısıyla profilleri ve motivasyonları, bir RKÇ’de yer almaktan hoşlanan, belki de Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu daha önce hiç duymamış, hatta bazı durumlarda kendisine para ödenen birinden çok farklıdır. Çalışmaya katılın ve hatta öncelikle bunun karşılığında ödeme almak için katılıyor olabilirsiniz. Sadece sigarayı bıraktığınızı kanıtlamak için takip görüşmelerine katılmak bağlılık, zaman ve motivasyon gerektirir; bu nedenle çalışmalarda çok sayıda insanın sigarayı gerçekten bırakmış olsalar bile yanlışlıkla sigara içen olarak kaydedilmesi çok normaldir.

Bir RKÇ’yi gerçek dünyadaki sonuçlarla karşılaştırılamaz kılan daha pek çok yönü vardır. Örneğin, sigarayı bırakan ancak başlangıçta sigara içtiğini kanıtlamak için çalışma öncesinde karbon monoksit testine gelmeyen bir kişi sigara içiyor olarak kabul ediliyor. Ve benzeri.

Usain Bolt büyükbabanıza 100 metre yarışında meydan okusaydı kimin kazanacağına hiç şüphe yok. Araştırmanın yürütülmesindeki zorluklar ve kısıtlayıcı protokoller, biraz Usain’e ve büyükbabanıza ağır sırt çantaları yüklemeye benziyor. Usain Bolt’un yine de kolayca kazanacağına şüphe yok, ancak kişisel en iyi derecesine ulaşıp dünya rekoru kırması mümkün değil. RKÇ için de durum aynı.

Başarı, denemede yer alan “mevcut yöntemler” kadar “iyi” veya “daha iyi” olmak olarak tanımlanır

Dolayısıyla, bir PKÇ’de önemli olan elde edilen başarı oranı değil, diğer yöntem kadar iyi mi yoksa ondan daha iyi mi olduğudur.

Bu şekilde, alternatif yöntem yalnızca %6, %8 veya %12’lik bir başarı oranına ulaştığında, %7,5’lik bir başarı oranı veya %10’luk bir başarı oranı veya %15’lik bir başarı oranı etkileyici olarak görülecektir.

Dolayısıyla Allen Carr’ın Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu yönteminin başarı oranı aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

Hakemli dergilerde yayınlanan bağımsız bilimsel çalışmalar, 12 ay sonra bile başarı oranının %50’nin üzerinde olduğunu göstermektedir; ve hakemli dergilerde yayınlanan randomize kontrollü çalışmalar, Allen Carr’ın Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Seminerlerinin, nikotin bantları, nikotin sakızı, diğer nikotin ürünleri ve Champix/Chantix (Varenicline) ile birlikte haftalık 1-1 psikolojik destek içeren altın standart Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti Sigarayı Bırakma Programı dahil olmak üzere yerleşik hükümet programları kadar iyi olduğunu, hatta onlardan daha iyi olduğunu ve Allen Carr’ın Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Seminerlerinin İrlanda Sağlık Hizmetinin Quit.ie programından neredeyse iki kat daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Sonuçların ardından, tıbbi ve bilimsel kuruluşlar tarafından kabul görmeye giden “köprünün” inşa edildiğini bilerek başımızı dik tutabileceğimizi bilmek harika.


MEDİKAL REFERANSLAR
 1. UK Clinical Trial finds Allen Carr’s Easyway as good as, if not better than, the Gold Standard NHS Programme which uses NRT & 1-1 psychological support.
  Frings D, Albery IP, Moss AC, Brunger H, Burghela M, White S, and Wood KV (2020) Comparison of Allen Carr’s Easyway programme with a specialist behavioural and pharmacological smoking cessation support service: A randomised controlled trial. Addiction 115: doi: 10.1111/add.14897
 2. National 12 month Clinical Trial finds Allen Carr’s Easyway almost twice as effective as other smoking cessation methods available on Health ServiceKeogan, S., Li, S., Clancy L. (2018) Allen Carr’s Easyway to Stop Smoking – A randomised clinical trial. BMJ Tobacco Control, Issue 4 Volume 28
 3. After a 3 year study 51% reported continuing abstinence.
  Moshammer, H., & Neuberger, M. (2007). Long term success of short smoking cessation seminars supported by occupational health care. Addictive Behaviors, 32(7), 1486-1493
 4. Smokers following Allen Carr’s Easyway were about 6 times more likely to be abstinent, assessed after 13 months, compared to similar smokers in the general population.
  Dijkstra, A., Zuidema, R., Vos, D., Van Kalken, M., The effectiveness of the Allen Carr smoking cessation training in companies tested in a quasi-experimental design. BMC Public Health volume 14, Article number: 952 (2014)
 5. The 1 year quit rate was 55%. A long smoking history or many earlier unsuccessful attempts to quit did not predict failure.
  Hutter, H., Moshammer, H. & Neuberger, M. Int Arch Occup Environ Health (2006) 79: 42
 6. NICE guidance on treating tobacco dependence says that the Easyway in-person group seminar should be available through the NHS for adults who smoke..Evidence shows..[it is] cost effective and value for money for NHS. Tobacco: preventing uptake, promoting quitting and treating dependence NICE guideline [NG209]
 7. The 2 year quit rate was 37.5% and reduced absenteeism of 85%
  Prinzio, Bondanini, D Falco, Vinci, Camisa, Santoro, Arenesano, Dalmasso, Raponi, Di Brino, Cicchetti, Magnavita, Zaffina Feasibility of a Stop Smoking Program for Healthcare Workers in an Italian Hospital: Econometric Analysis in a Total Worker Health® Approach. Annals of Global Health (2023) Vol: 89 Issue 1

Tüm hakları Allen Carr Türkiye'ye aittir. © 2004 - 2024 İzinsiz içerik kopyalanması yasaktır.